Дитяча школа мистецтв №3 > Новини > Наркоманія загрожує Україні гуманітарною катастрофою (4)

Наркоманія загрожує Україні гуманітарною катастрофою (4)

Продовження...

Міфи про наркотики
Чим менше суспільство знайоме з тим або іншим явищем, тим більше ходить про нього міфів, чуток і легенд. Навіть постійна увага ЗМІ до проблеми наркоманії і наркотизації не приводить до зникнення найшкідливіших з них.

Міфи про наркотики можна розділити на дві основні групи. До першої відносяться ті, які існують в суспільстві, а до другої - міфи, які набули поширення серед тих, що вживають наркотики. Не дивлячись на те, що довгий час тема наркотиків є вельми злободенною і популярною, багато ЗМІ вже давно обзавелися спеціальними рубриками, в самому  суспільстві дотепер існує, скажімо, своє бачення даної проблеми. До речі, в цьому немає нічого дивовижного. Велика кількість інформації не завжди означає, що її правильно сприймають. Наприклад, недавно в Європі були опубліковані статистичні дані про те, що серед молоді збільшився відсоток хворих на ВІЛ. Головною причиною такого спалаху була названа недостатня увага молодих людей до тих небезпек, про яких із завидною регулярністю твердять, як з телеекранів, так і із сторінок газет і навіть на спеціальних уроках в школі.

Приблизно теж відбувається і з відношенням і до наркотиків, і до тих, хто хворий на наркоманію. Хай психіатри, наркологи і навіть представники правоохоронних органів твердять, що наркоманія - це хвороба, більшість тих, кого прийнято позначати обивателями, вважає, що це слабовілля, легкодухість і навіть деяка розпещеність. Це і є найголовніший міф. До нього примикає похідний, який свідчить, щоб кинути наркотики достатньо проявити цю саму силу волі. Правда, враховуючи той факт, що з кожним роком наркоманів стає все більше, відповідно, все більше сімей залучаються до процесу пізнавання цього явища зсередини, а значить і твердження, що наркоманія - це хвороба все-таки потихеньку займає законне місце в думках мас.

Ще один міф, пов'язаний з наркотиками, свідчить, що наркоманія невиліковна. Швидше за все, він одержав популярність з тієї причини, що більшість тих, хто намагалися залишити наркотики, так і не змогла цього зробити. Якщо спиратися на західну статистику, то хорошим рівнем виліковності вважається відсоток в 11-13 %. У нас же численні центри, що виросли як гриби після дощу в кінці 90-х років, віщають, мало не про 70% квот. Ймовірно, це відбувається це тому, що у нас спираються на короткострокову статистику, тобто, судять по 1-2 рокам, а на заході оперують істотнішими термінами.

У середовищі наркоманів теж циркулюють міфи. У наркології існує термін "аддиктивна деформація особи". Людина, яка вживає наркотики, в глибині душі боїться за своє майбутнє і усвідомлює хиткість свого положення. Для того, щоб розробити механізм психологічного захисту, він вдається до міфів - колективним або індивідуальним.

Ось деякі з них. Напевно, найшкідливіший - це міф про те, що споживання може бути контрольованим. Сама ідея контролю, що можна тримати руку на пульсі, виглядає привабливо. Але, на думку психотерапевтів, які працюють з наркозалежними, не люди контролюють наркотик, а наркотик контролює їх.

Є певна категорія людей, які стверджують, що можуть спокійно палити марихуану по вихідних, замість стандартної пляшки пиво або чарочки горілки. Насправді, на думку наркологів, випадки, коли на ділі ця пасторальна ідилія втілена в життя, одиничні. Найчастіше знайомство людини з наркотиками, які некоректно прийнято називати легенями, перетікає у важчі фази.

Мало хто починає споживати наркотики, знаходячись в свідомому віці і маючи за плечима якийсь багаж у вигляді освіти або кар'єрних досягнень. Середній вік "ініціації" 13-15 років. Тоді-то нешкідливий з погляду деяких організацій косяк виступає в ролі ключика, який відкриває людині двері в світ, який може привести його до смерті. Про те, що наркотики некоректно ділити на легені і важкі, наркологи, у тому числі і західні фахівці, говорять вже давно. Річ у тому, що, покуривши раз-другий марихуану або з'ївши пігулку MDMA або екстазі, підліток позбавляється від внутрішньої заборони і страху. Йому починає здаватися, що нічого страшного в наркотиках немає, а, навпаки, цей відмінний засіб добрий провести час.

Ще один міф - "наркотики допомагають вирішувати" проблеми. Напевно, рішення тих або інших труднощів соціального або психологічного характеру за допомогою наркотиків порівнянне з лікуванням мігрені гільйотиною.

Також він потрапляє в середу, яку іменують наркотичним соціумом. Не дарма багато наркологів твердять про те, що з часом людина перестає спілкуватися з тими, хто не залучений в цей круг, перш за все, тому що з часом втрачає інтерес до всього того, що прийнято називати нормальним соціальним життям. Поступово виробляється толерантність, тобто ефект стає вже не так сильний. Плюс з'являються перші неприємні симптоми. Наприклад, після деяких видів наркотиків, які прийнято називати "дискотечними", наприклад, екстезі, амфетаміни, наступає відчуття апатії, депресії, паніки і часто для того, щоб зняти ці симптоми молоді люди вдаються до того ж героїну. Механізм достатньо простий: спочатку у людини зникає захисний бар'єр, з'являється психологічна залежність, яка з часом переходить у фізичну, що призводить до того, що при відмові від наркотиків у людини розвивається абстинентний синдром.

Всім добре відомі приклади з життя щурів, які були готові тиснути на педальку, подразнюючу центр задоволення в головному мозку до тих пір, поки не наступала смерть. Приблизно так складається життя тих, хто, спробувавши раз, вставав на пряму доріжку, що веде до наркоманії. До речі, такі фрази-контейнери, так в соціології прийнято називати ті поняття, в які можна вкласти будь-яке значення, як "в житті потрібно все спробувати" або "від одного разу нічого не буде" служать для того, щоб заглушити і здоровий глузд, і інстинкт самозбереження.

Однією з найгостріших проблем є "бажання деяких суспільних організацій і державних урядовців ввести для лікування наркоманів метадон" - тобто, замість лікування наркозалежності пропонується вживання іншого, менш небезпечного, на їх думку, наркотика. Тим часом, метадон є важким наркотиком, лікування яким може привести до тяжких наслідків. У Україні він не виробляється, і, виходячи з цього, деякі європейські країни, які відмовилися від метадонової методики лікування, розглядають її як потенційний ринок легального збуту цього препарату, якого свого часу було немало вироблено за рубежем, наголошувалося на нараді.

Деякі перспективи

Те, що наркоманія в Україні ростиме, не викликає сумніву. Очевидно, вона ростиме за рахунок розповсюдження опіатов - одного з самих небезпечних видів наркотиків. Розширятиметься круг споживачів героїну, в основному за рахунок підлітків трьох груп: дітей багатих батьків, подростков-деліквентов (з кримінальною спрямованістю) і підлітків, що живуть в районах, прилеглих до центрів продажу героїну. Для цих трьох груп героїн найбільш доступний. Недивно, якщо скоро ми взнаємо, що більше 10% школярів, пробували героїн. Рівень споживання марихуани швидше за все стабілізується (далі рости вже нікуди). Рости буде споживання дорогих наркотиків за рахунок великого ринку класу "нової" буржуазії. Недорогі і неякісні наркотики освоюватимуть ринки спальних районів, де молоді дотепер нікуди себе подіти.

http://nodrugs.kpi.ua/det.html

Новини

Вітаємо!!!!

У суботу 13.04.2024 р. на фортепіанному відділі нашої школи пройшов конкурс ...

16-04-2024 23:25:10 далі >

Всесвітній день мистецтва

Ідея обрати дату для дня, який об’єднає діячів та поціновувачів мистецтва, ...

15-04-2024 09:00:02 далі >

Всесвітній день здоров’я

7 квітня Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ...

07-04-2024 09:00:39 далі >

Відео

В.Лаптев "Импровизация"

В.Лаптев "Импровизация" ...

Квинтет баянистов.Конкурс им.Н. Ризоля

Квинтет баянистов.Конкурс им.Н. Ризоля ...

Отчетный концерт 4ч.  2014г

Отчетный концерт 4ч. 2014г ...

Copyright © 2013-2023,

shkolaiskysstv.zp.ua

Запорізька дитяча школа мистецтв №3

Школа мистецтв №3 у місті Запоріжжя - є культурним центром Хортицького району. Педагоги у процесі навчання дітей використовують сучасні методики. Учні беруть активну участь і перемагають у міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів!

Ми в соціальних мережах