Музика у нашему житті
Неможливо уявити собі наше життя без музики. Ми стикаємося з нею буквально на кожному кроці: на концертах, з екранів телевізора, по радіо, вона звучить на всюди, супроводжує свята. Що за дивовижна сила таїться в музиці? З давніх-давен думали про це люди, багато дивовижних легенд було складено про дивовижний і магічний вплив музики на людину.
Ще в стародавній Греції музиці відводилося центральне місце у вихованні. У середньовічному трактаті про освіту, говорилося, що людина. яка не вміє грати на музичному інструменті і не розбирається в музиці, ущербна і в розумовому відношенні. Вже давно зазначалося, що серед дітей, які мають однаковими розумовими здібностями, успішніше мислить і розвивається та дитина, яка з раннього дитинства навчався грі на інструменті.
Мозок людини з моменту народження здатний до сприйняття музики, і вона є свого роду пред'язиком. Ранній початок навчання музиці є ефективним засобом розвитку психічної та інтелектуальної сфери, воно сприяє активації вищих функцій мозку і, зокрема, абстрактного мислення. Рання музична освіта відкриває доступ до вроджених нейронних механізмів, відповідальних за сприйняття, розуміння і відтворення музики, а також розширює їх використання для освіти інших вищих функцій мозку.
Дослідження показали особливу роль в дозріванні мозку активна робота саме пальців рук. Це обумовлено найбільшим представництвом в корі великих півкуль кисті рук. Для отримання простих безпосередніх емоцій рука як орган дотику має переваги навіть у порівнянні із зором і слухом. У ранньому дитинстві «рука вчить очі». Музика впливає на душу дитини. Раннє занурення в музику сприяє розкриттю її творчої індивідуальності, дає можливість самовираження. Музика, так само як література і живопис, розширює знайомство з навколишнім світом, допомагає краще зрозуміти історію, перейнятися духом тієї чи іншої епохи.
Дуже важливо, щоб в навчанні дитини грі на інструменті був зацікавлений не тільки педагог, але і батьки. Музика мистецтво адресне. Батьки, навіть, якщо їм не довелося самим оволодіти яким-небудь інструментом, приводячи дитину в музичну школу, повинні як би пройти разом зі своїм малюком всі стадії навчання. Від зацікавленості батьків багато в чому залежить інтерес і користь, отриманні дитиною від занять музикою. Не слід дуже натискати на дітей, але не потрібно і легко миритися з їх відмовою вчитися музиці. Малюк повинен безбоязно зустрічати труднощі. Справа батьків стежити за тим, щоб вони формували, а не руйнували особистість. Не потрібно поступати як ті батьки, які активно займаються своєю дитиною приблизно до шести років, а потім передають естафету школі і стежать за успіхами свого чада як би здалеку. Це настільки ж абсурдно, як і хибно. Малюк відчуває себе покинутим, він не розуміє, в чому причина такої зміни в відносинах з ним, і замикається в собі. Батьки повинні разом з дитиною ходити на концерти, в театри, слухати «живу музику». Ніякі фіксуючі засоби техніки не в змозі відтворити ті спалахи «вольтової дуги» мистецтва, коли відбувається миттєвий дотик до істини.
Музика і сьогодні сповідує найдавнішу зі своїх заповідей - бути одкровенням почуттів, одкровенням пізнання глибокого світу людини.