Міжнародний день прав людини
10 грудня – Міжнародний день прав людини.
«Всі люди народжуються вільними й рівними в своїй гідності та правах», – цією статтею починається Загальна декларація прав людини. 10 грудня світ відзначає день народження одного з найважливіших документів людства.
Цей день засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Двома роками раніше було ухвалено Загальну декларацію прав людини, яка стала першим міжнародним документом, де чітко сформульовані положення про права людини. За виразом папи Івана Павла II, декларація є «одним із вищих виразів людського сумління нашого часу».
У Загальній декларації прав людини задекларовано наступні принципи: рівність людей: усі люди народжуються вільними та рівними в правах, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії тощо; право кожного на життя, свободу та особисту недоторканість; заборона рабства та торгівлі людьми; заборона катувань або жорстокого поводження; право кожного на правосуб’єктність; рівність усіх перед законом; право на звернення до суду; заборона самовільних арештів; презумпція невинності та заборона зворотної сили карного закону; право на свободу пересувань та вибір місця мешкання; право на громадянство; право на шлюб; право володіти майном; право на свободу переконань; право на мирні збори; право на участь в управлінні громадськими та державними справами; право на працю тощо.
Головна мета Міжнародного дня прав людини – торжество в усьому світі понять свободи, безпеки й чесності людей по відношенню одне до одного.
І саме в цей день закінчується Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка проводилась з 25 листопада по 10 грудня 2020 року.
Міжнародний день прав людини – можливість у черговий, але не зайвий раз згадати про механізми досягнення безпеки в суспільстві та поєднати зусилля щодо виховання покоління, що підростає, в дусі дотримання прав людини та нетерпимого ставлення до насильства.