День Святого Миколая
День пам'яті святого Миколая традиційно 19 грудня. Але з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар дати неперехідних свят зрушилися. Тому День святого Миколая за новим стилем тепер відзначають на 13 днів раніше - 6 грудня.
Миколай Чудотворець - один із найшанованіших святих у православ'ї. Його вважають покровителем сиріт, бідних, хворих, мандрівників, військових та ув'язнених. Вважається також, що цей святий став прообразом Санта-Клауса.
Хто такий святий Миколай
Миколай жив у Малій Азії, у III-IV століттях. Він був родом із грецької колонії в римській провінції Лікія. Народився Миколай у забезпеченій сім'ї і вже при самому народженні зцілив свою матір, а при хрещенні три години сам простояв у купелі на ногах, чим і показав, що він - хлопчик незвичайний.
За переказами, Миколай з самого дитинства тримав піст, а у старшому віці почав вивчати Божественне Писання і багато часу проводив у храмі. Прославився він своїм милосердям: усім завжди намагався допомогти і навіть роздав своє майно бідним, а сам вів аскетичний спосіб життя. Його дядько - Миколай Патарський - був єпископом, тож призначив племінника читцем у храмі, а згодом висвятив у сан священика. Миколай присвятив життя служінню Богу і ревно захищав християнську віру від єресей. Незабаром він став єпископом міста Міри (зараз це місто Демре в Туреччині).
У житії Миколая Чудотворця є одна відома багатьом історія. Якось святитель дізнався про бідняка, у якого було три доньки, але не було приданого, щоб видати їх заміж. Чоловік гадав, що буде заробляти на красі дочок. Тоді Миколай вирішив допомогти: будучи дуже скромним, уночі закинув в дім бідняка мішок із золотом. Старшу доньку вдало видали заміж. Цей самий "фокус" Миколай таємно повторив ще двічі. Але на третій раз бідняк таки підстеріг благодійника - тоді Миколай взяв із нього клятву, що той мовчатиме.
Оскільки ми з вами знаємо про цю історію, то, мабуть, чоловік усе ж проговорився. За версією католиків, один із мішків Миколая потрапив у панчоху, вивішену для просушування. Звідси і пішла традиція класти подарунки на Різдво в панчохи або шкарпетки, а сам святий став прообразом Санта-Клауса.
Що можна попросити на День святого Миколая
Миколай Чудотворець, або, як його ще називають, Миколай Угодник, багато в чому допомагає, тому моляться і просять його багато про що. Святий ніколи не відмовляє в допомозі, якщо молитва буде щирою.
Святий Миколай захищає від неприємностей у дорозі, допомагає в разі голоду і хвороб, сприяє вдалому заміжжю і приносить добробут і достаток у сім'ю. Крім цього, святого вважають і покровителем засуджених - він допомагає їм повернутися на праведний шлях. Також Миколай Чудотворець покровительствує мореплавцям - він кілька разів повертав до життя загиблих моряків.
Що можна робити в День святого Миколая
У свято традиційно йдуть до церкви, щоб помолитися святому, вітають одне одного і роблять подарунки. Особливо на них чекають діти - Миколай Чудотворець опікується дітками, тому в день пам'яті святого діточок також обов'язково пригощають солодощами. Батьки просять про захист своїх дітей, скільки б років їм не було.
Вважається, що цього дня слід повернути всі свої борги, щоб привернути у своє життя достаток, а дівчата у чудотворця можуть вимолити вдале і щасливе заміжжя.
Що не можна робити в День святого Миколая
Є в цей день і низка важливих заборон:
- суворо заборонено лаяти дітей, особливо маленьких;
- не можна ображати старих, тварин, тих, хто слабший;
- не слід відмовляти в милостині;
- не можна робити прибирання, займатися рукоділлям і важкою роботою.
Також категорично не можна в це свято брати або давати гроші в борг - як уже говорили, навпаки, потрібно повернути всі свої борги, щоб наступний рік провести в достатку. Наші предки вважали, що святий Миколай покарає кожного, хто зробить поганий вчинок, і не лише в день його пам'яті.