Наркотики і закон: класифікація
3 ч.
https://protocol.ua
Класифікації наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів
На сьогодні не має однакових критеріїв та єдиної класифікації наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів серед науковців. Це пов'язано з тим, що є неможливим одночасно в межах кількох наук, а саме в медицині, біології, фармакології, соціології та юридичних галузях встигнути за розвитком науки та появою нових наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Наведено класифікації, що найбільш використовуються.
Науковці по різному класифікують наркотичні засоби. Так, науковці ще 80 роках розглядали наркотики, як окремий клас психоактивних речовин і засобів, що перебувають під міжнародним контролем, пропонували згрупувати їх таким чином: а) лікарські засоби; б) речовини, що не належать до лікарських засобів; в) і речовини, заборонені для застосування людиною.
Одним із критерии поділу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів є критерій небезпечності: цей критерій передбачений Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
- – особливо небезпечні наркотичні засоби: героїн, дезоморфін, дигідроеторфін, еторфін, канабіс, смола канабісу, екстракти і настойки канабісу, кетобемідон, кокаїновий кущ, кока лист, макова солома, концентрат з макової соломи, за винятком дозрілого насіння), опій, опій ацетильований, реміфентаніл, бензилморфін тощо; і психотропні речовини (мескалін, псилоцибін, листя шавлії віщунів, насіння гавайської троянди та ін. Дані речовини законно не використовуються у медичній практиці.
- – небезпечні наркотичні засоби (кодеїн, кокаїн, метадон, морфін, трамадол та ін.) та психотропні речовини (амфетамін, метамфетамін, сибутрамін тощо).
У залежності від джерела надходження їх у незаконний обіг наркотики поділяють на групи: 1) наркотичні лікарські препарати, що застосовуються в медицині; 2) наркотичні речовини, що виготовляють кустарним способом (переважно з рослинної сировини, а також з деяких не наркотичних лікарських засобів) та 3) наркотичні препарати, що застосовуються в зарубіжних державах, потрапляють в нашу країну контрабандним шляхом.
В залежності від вихідних матеріалів і способу виготовлення класифікувати всі наркотики можна на два типи: 1) кустарно виготовлені наркотичні засоби (з маку, коноплі та інші) і 2) наркотичні лікарські засоби промислового виготовлення.
За походженням наркотичні засоби поділяються на: а) природні (рослині) – наркотичні засоби рослинного походження: марихуана, гашиш, макова солома, опій та ін.; б) напівсинтетичні – це наркотики що синтезуються з рослинної сировини: героїн, ЛСД тощо; в) синтетичні – це наркотики синтезовані з певних хімічних речовин у лабораторіях: метадон, амфетамін, барбітурати, фенциклидин, промедол, фенамін, МДА, МДМА, фентаніл, 3-метілфентаніл.
За швидкістю виникнення залежності: 1) засоби – зловживання якими швидко викликає фізичну або психологічну залежність. Наприклад, при вживанні опіатів стійка психологічна залежність виникає за 2–4 рази; 2) засоби зловживання якими повільно викликає залежність.
За психофармакологічною дією: а) седативні (опіати, барбітурати, транквілізатори, кодеїн); б) психостимулюючі препарати (ефедрин, амфетаміни (фенамін), кокаїн); в) психоделічні, тобто ті, які змінюють свідомість (галюциногени) (ЛСД, препарати коноплі, фенциклідин), псилоцибіни – гриби; г) ЛНДР – летючі наркотичнодіючі речовини (розчинники – бензин, ацетон, фарби...).
Комісія ООН запропонувала незаконні наркотики розділяти на наступні три категорії: 1) заборонені (незаконні) наркотики, які виробляються або виробляються з натуральних рослинних продуктів; 2) синтетично вироблені заборонені (незаконні) наркотики; 3) фармацевтичні наркотики, які стають незаконними в результаті їх витоку із сфери законного використання чи застосування.