Дитяча школа мистецтв №3 > Новини > Наркотики і закон: класифікація

Наркотики і закон: класифікація

3 ч.
https://protocol.ua

Класифікації наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів

В спеціальній літературі існують інші критерії класифікації наркотичних засобів, психотропних речовин. Так, наркотичні засоби, психотропні речовини класифікують з урахуванням двох критеріїв:

1) ступінь небезпеки рослин і речовин для здоров'я населення, яку може спричинити зловживання ними;

2) інтерес для використання в медичних цілях таких рослин і речовин.

Наркотичні засоби, психотропні речовини поділяють на три групи:

1) рослини і речовини, що становлять особливу небезпеку і не викликають інтерес для використання в медичних цілях (канабіс, героїн, псіхоцібін, ЛСД);

2) особливо небезпечні рослини і речовини, що становлять інтерес для використання в медичних цілях (морфін, кокаїн, метадон, кодеїн, фенциклидин та інші);

3) рослини і речовини, що представляють певну небезпеку та інтерес для використання в медичних цілях (барбітал, феназіпал, мезіндол та інші). У той же час наркотичні засоби мають важливі ознаки, що характеризують їх вплив на людину.

Класифікація наркотичних засобів за способом виготовлення[1]: 1) наркотичні засоби, виготовлені кустарним способом: а) за допомогою побутового обладнання та інструментів б) з використанням побутових або широкодоступних реактивів і розчинників; 2) наркотичні засоби, виготовлені з рослинної сировини: а) шляхом її механічної обробки (подрібненя, пресування) (марихуана, гашиш, макова солома, опій, псілоцібіновмістні гриби) і (або) б) термічної обробки (висушування); 3) наркотичні засоби, виготовлені шляхом хімічної обробки рослинної сировини (екстракційний опій, гашиш- не масло, ацетильований опій); з наркотиковмісної рослинної сировини шляхом її хімічної обробки: а) екстракції з неї розчинниками наркотично активних компонентів; 2) її обробки хімічними реактивами з метою отримання в кінцевому продукті більш активної наркотичної речовини; 4) наркотичні засоби, виготовлені з лікарських препаратів (кустарно-приготовлені препарати з ефедрину, псевдоефедрину, метилефедрину); S) наркотичні засоби, виготовлені з хімічних речовин за спрощеною технологією виготовлення наркотику (первітин, фенциклидин); 6) наркотичні засоби, виготовлені лабораторним способом за стандартизованим описом виготовлення наркотику (фенадом, МДМА), за допомогою лабораторного обладнання різні види синтетичних і напівсинтетичних наркотиків; 7) наркотичні засоби, виготовлені не за стандартизованим описом процесу виготовлення наркотику, а по опублікованим в науковій літературі методиками синтезу, нерідко незначно зміненим (МДА, 3-метілфентаніл, фtнталін); 8) наркотичні засоби, виготовлені промисловим способом, за допомогою промислового устаткування і з використанням промислової технології; а) наркотичні засоби, виготовлені за стандартизованим описом процесу виготовлення наркотику за затвердженими виробничим регламентом (розчин промедолу в ампулах); б) наркотичні засоби, виготовлені не за стандартизованим описом процесу виготовлення наркотику, а не регламентованим, або з тими чи іншими відхиленнями[2].

З метою виготовлення наркотики поділяють, а саме:

1) наркотичні засоби, виготовлення яких передбачено в рамках легального їх обігу: а) наркотичні засоби (зазвичай виготовляються в значній кількості); б) наркотичні засоби для використання в науко вих, технологічних та інших цілях (виготовляються зазвичай в невеликій кількості); 2) наркотичні засоби, виготовлення яких не передбачено в рамках легального обігу наркотиків (марихуана, гашиш, ефедрон і т. п.). Всі операції по обігу таких речовин переслідуються за кримінальним законодавством.

Також виділяють міжнародну та національну класифікацію наркотиків в залежності від правових норм (враховано розподіл на списки, таблиці) міжнародного та національного антинаркотичного законодавства.

Міжнародна класифікація наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

На сьогоднішній день було підписано 13 різних міжнародних конвенцій і протоколів, які регулюють виробництво, ввезення, вивезення споживання наркотиків. Три основні з них – Єдина конвенція про наркотичні засоби 1961 р. (далі – Єдина Конвенція 1961 р.), Конвенція ООН про психотропні речовини 1971 р. (далі – Конвенція 1971 р.) і Конвенція ООН про боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів і психотропних речовин 1988 р. (далі – Конвенція 1988 р.)[3], які визначають "світовий порядок" в цій області, і ратифіковані відповідно 148, 131 і 101 державами, що дозволяє говорити про глобальний режим контролю над наркотиками. Дві перші з них присвячені легальному (законному) обігу наркотичних засобів, третя – заходам протидії їх незаконному обігу. Багато положень цих конвенцій схожі. Міжнародна класифікація наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів передбачена Конвенціями, ратифікованими Україною, а саме: Єдиною Конвенцією 1961 р., Конвенцією 1971 р. і Конвенцією 1988 р.

Єдина Конвенція 1961 р. містить Списки I–IV, що включають в себе перелік наркотичних засобів, в тому числі препарати, що знаходяться під контролем. Конвенція 1971 р. – Списки І–IV, що включають перелік психотропних речовин. Конвенція 1988 р. містить Таблиці І і II, часто використовувані при виготовленні наркотичних засобів і психотропних речовин, і тому потребуючі міжнародного контролю. Проте державний суверенітет передбачає, що міжнародні зобов'язання виконуються шляхом прийняття норми національного законодавства. На території України право визнання тієї чи іншої речовини наркотичною, психотропною або її аналогами надано Кабінету Міністрів України. Міжнародний комітет з контролю за наркотиками поділив всі засоби у чотири таблиці:

Таблиця І – рослини та речовини, які є особливо небезпечними і не становлять інтересу для використання з медичною метою; Таблиця II – рослини та речовини, які є особливо небезпечними і становлять інтерес для використання з медичною метою; Таблиця ІІІ – рослини та речовини, які являють собою певну небезпеку і становлять інтерес для використання з медичною метою; Таблиця IV – хімічні речовини та їх солі, які використовуються у процесі виготовлення наркотичних або психотропних речовин.У міжнародному обігу перебувають понад 100 видів наркотиків і така ж кількість психотропних речовин, у тому числі 22 прекурсори.

Національна класифікація наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Законом України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори"[4] визначена класифікація наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а саме: а) таблиця І містить наркотичні засоби, у тому числі рослини, і психотропні речовини, включені до списків № 1, №2 та №3, обіг яких на території України заборонено, за винятком їх обігу лише в цілях та на підставах, передбачених статтями 15,19 і 20 цього Закону (у експертній і оперативно-розшуковій діяльності; у наукових та навчальних цілях; діяльність з культивування рослин, включених до таблиці І Переліку); б) таблиця II містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю; в) таблиця III містить наркотичні засоби і речовини, включені до списків № 1 і №2, обіг яких в Україні обмежено та стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю; г) таблиця IV містить прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до списків № 1 і №2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю.

Новини

День визволення України від фашистських загарбників

Друга світова війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства ...

27-10-2024 20:00:44 далі >

День української писемності та мови

Мова – це історія народу. В ній відбито все його життя: Наший склад і звичаї, ...

27-10-2024 08:22:50 далі >

День міста Запоріжжя

14 жовтня Місто - фортеця. Місто-скеля. Вітаємо, Запоріжжя, з твоїм Днем. ...

14-10-2024 09:00:04 далі >

Відео

Джаз-Академия Запорожье

Джаз-Академия Запорожье ...

Первое выступление

Первое выступление ...

Карлос Сантана «Европа»

Карлос Сантана «Европа» ...

Copyright © 2013-2023,

shkolaiskysstv.zp.ua

Запорізька дитяча школа мистецтв №3

Школа мистецтв №3 у місті Запоріжжя - є культурним центром Хортицького району. Педагоги у процесі навчання дітей використовують сучасні методики. Учні беруть активну участь і перемагають у міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів!

Ми в соціальних мережах