Скажемо -"Ні" наркотикам!
Наркоманія в Україні — це загроза національній безпеці. Цифри невтішні: сто тисяч наркоманів перебувають на обліку, а кількість неврахованих наркоманів не знає ніхто. За попередніми підрахунками, їх приблизно 1,5 або 2 мільйони серед 46 мільйонів населення нашої держави.
Кількість наркозалежних у нашій країни збільшується на 8 % за рік – одна з найбільш жахаючих тенденцій у світі. Серед них 70 % – молодь до 25 років, а темпи зростання жіночої наркоманії найвищі в Європі. Як наслідок, наркоманія впливає на негативну демографічну ситуацію.
Період розквіту наркоманії, з низки причин, припадає на період афганської війни. З того часу наркоманія стала явищем. У військових літаках і вантажівках макова соломка й конопля поринули до нашої домівки. У дев’яностих роках вона зростала шаленими темпами. Трамадол, опіумного ряду синтетичний наркотик, десять років необмежено продавався як знеболюючий препарат. Його виготовляли як легально, на фармзаводах, так і не легально. Обсяг трамадолу, який надходив у продаж, у 50 разів перевищував його потребу для хворих. Трамадольна наркоманія в Україні принесла смертей та інвалідностей серед молоді не менше 20000 на рік. Наркоманія змусила українців боротись за своє майбутнє. Лише під тиском численних акцій громадських організацій трамадол було офіційно визнано наркотиком.
Ситуація з наркоманією в Україні поки не схожа з ситуацією в США, де шкільні психіатри масово прописують дітям ріталін, що за силою впливу не поступається кокаїну, й інші психотропні речовини, що мають жахливі побічні наслідки.
Наразі однією з найбільш болючіших проблем є реклама та збут наркотичних засобів. Відтак, типовими видами реклами продажу наркотиків є:
- спам розсилкою електронною поштою;
- на форумах і чатах;
- на сайтах оголошень;
- в соціальних мережах;
- вірусна спам-реклама на сумнівних сайтах;
- спеціалізовані сайти;
- вуличне графіті;
- через розповсюджувачів реклами (неповнолітніх за незначну грошову винагороду та наркозалежних за «дозу» наркотику).
Особливості вуличної реклами наркотиків
Розповсюдження подібної реклами становить величезну загрозу, відкрито полегшуючи доступ до купівлі наркотиків. Пересічні громадяни, зазвичай, не розуміють зміст розповсюджених в громадських місцях надписів та не звертають на них увагу. Однак, діти та підлітки різного віку чітко усвідомлюють такі надписи та знають їх правильне трактування.
Спочатку надписи з реклами почали з’являтися з появою «чорного ринку», так званих, «нових психотропних речовин». Проте, наразі подібна реклама використовується і для розповсюдження більш «традиційних» видів наркотичних засобів та психотропних речовин.
Наркоманію в Україні можна зупинити профілактикою, наполегливою роботою з блокування реклами та збуту наркотиків, а також програмами реабілітації, які допомагають позбутись залежності й проводять профілактичну діяльність.
Посилання: http://desn.gov.ua