Дитяча школа мистецтв №3 > Новини > В Україні набувають популярності нові наркотики, які продають через інтернет

В Україні набувають популярності нові наркотики, які продають через інтернет

https://ua.112.ua/interview/v-ukraini-nabuvaiut-populiarnosti-novi-narkotyky-iaki-prodaiut-cherez-internet

Начальник департаменту протидії наркозлочинності Андрій Кіхтенко розповів 112.ua про нові і найпоширеніші види наркотиків, про те, хто основний споживач небезпечних речовин, про безконтактні методи збуту наркотиків і, найголовніше, про те, як поліція бореться з цією проблемою і чому зусиль тільки правоохоронців недостатньо 

Чи дійсно наркоситуація в Україні на сьогоднішній день катастрофічна? З цією проблемою стикаються у всьому світі, і Україна - не виняток. Світовий ринок заборонених наркотиків змінюється, це пов'язано з глобалізацією та розвитком технологій. Великий вплив на поширення наркотиків надає інтернет, з його допомогою вони не тільки збуваються, але і організовуються їх поставки. У наркозлочинців з'являються нові "безконтактні" методи збуту. Ряди наркозлочинців, на жаль, активно поповнює молодь.

Чому? Це основна аудиторія інтернет-користувачів, вони розбираються в технологіях і знають, як зберігати свою анонімність в кіберпросторі і т. д. Перед ними відкрилися широкі можливості, у тому числі пов'язані з незаконною діяльністю. Раніше для того, щоб займатися на "серйозному" рівні наркобізнесом, необхідно було мати кримінальну біографію, якусь вагу в злочинному світі, зв'язки і так далі. А зараз люди без кримінального досвіду з допомогою інтернету знаходять на спеціалізованих форумах собі спільників і організовують постачання і збут наркотиків. І все це здійснюється безконтактно, люди можуть працювати разом кілька років і жодного разу не зустрічатися і навіть не знати реальних імен один одного.

Які наркотики найпопулярніші в Україні? Сьогодні це нові психоактивні речовини? В Україні найпоширеніший наркотик, як і у всій Європі, це канабіс. Аудиторія – молодь. Потім за популярністю йдуть опіати – опій, макова солома, їх синтетичні аналоги - такі, як метадон. Потім йдуть стимулятори амфетамінового ряду – амфетамін, метамфетамін, МДМА (екстазі). І тільки потім – нові психоактивні речовини.
Ринок нових психоактивних речовин в Україні займає невелику частку, але він розвивається. Аналогічна ситуація і в країнах ЄС. Питання тільки в тому, що європейці, маючи більший достаток, якщо говорити про опіати, воліють вживати героїн. А у нас героїн так не розповсюджений, тому що є більш дешеві аналоги. Тому постачання героїну йдуть в основному транзитом в Європу.
Якщо говорити про кокаїн – те ж саме. У більш розвинених країнах він більш доступний і популярний. У нас же "публіка", яка займається його споживанням, це, як правило, певний стан фінансово забезпечених людей. Тому він і вважається так званим "елітним" наркотиком.

Тобто ситуація все-таки напружена? Ситуація контрольована. Але потрібно розуміти, що для ефективної протидії наркозлочинності та взагалі всьому, що пов'язано з незаконним обігом наркотиків та його наслідками для суспільства, необхідний комплексний підхід: взаємодія державних органів, громадських і міжнародних організацій, бізнес-спільнот (підприємці, які займаються поштовими відправленнями, цифровими платіжними платформами, інтернет-послугами і т. д.). Якраз зараз Департаментом спільно з Міністерством охорони здоров'я формується План заходів щодо реалізації Стратегії державної наркополітики. Його не було останні три роки. План включає конкретні заходи з термінами виконання, виконавцями і критеріями оцінки виконання.

Разом з МОЗ та іншими суб'єктами реалізації державної наркополітики ми розробили Порядок віднесення речовин до аналогів наркотиків і психотропів. На жаль, його ми узгоджуємо останні кілька років. Згідно з цим Порядком, можна буде протягом двох місяців після виявлення у незаконному обігу нових психоактивних речовин встановлювати над ними державний контроль. Це дуже важливий крок, який істотно зміцнить наші позиції в боротьбі з їх незаконним обігом. Зараз, наприклад, близько 80 видів нових психоактивних речовин, які вилучалися правоохоронними органами України за останні кілька років, досі не включені до списку підконтрольних речовин. Тобто за поширення цих НПР, які по суті є синтетичними аналогами наркотиків і психотропів, не можна залучити наркозлочинців до кримінальної відповідальності. Тому більшість нових психоактивних речовин продається відкрито, як легальна альтернатива забороненим наркотикам, а їх виробники використовують прогалини в законодавстві, розробляючи з кожним тижнем все більшу їх кількість.

У чому небезпека таких речовин? Чим вони відрізняються від звичайних наркотиків? Нові психоактивні речовини, як я вже говорив – це синтетичні аналоги традиційних. По суті це ті ж наркотики, тільки не включені в Список наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Кожен рік на світовому ринку з'являються десятки нових видів НПР. Їх збувають під виглядом "легальних" наркотиків в основному через інтернет. Вони дешевші, а значить доступніші. Часто нові психоактивні речовини збувають під виглядом "традиційних" наркотиків, адже за своєю фармакологічною дією вони поділяються на певні групи. Наприклад, до групи стимуляторів входять речовини, схожі по своїй дії з дією кокаїну, метамфетаміну, амфетаміну та екстазі. І це часто використовують наркозлочинці – збувають більш дешеві НПР, а кажуть, що це кокаїн або метамфетамін, наприклад. А багато хто взагалі не розуміють, що збувають. Використовуються сленгові назви НПР, такі як "солі", "мікси", "спайс", "швидкість" і т. д. А коли ми вилучаємо і проводимо експертизу, то розуміємо, що це AKB-48, PVP, AB-FUBINAKA або якийсь вид JWH. І все це особливо небезпечні психотропні речовини, обіг яких в країні вже заборонений. В результаті виходить так, що одні не знають, що продають, а інші – що купують і споживають. У цьому криється великий ризик для здоров'я. Коли людина після вживання невідомої речовини надходить до лікарні з важким отруєнням, лікарі не знають, як їй допомогти. Адже дані про склад і токсичність НПР практично відсутні.

У чому складнощі з затриманням наркозлочинців, які збувають товар через інтернет? Збут наркотиків через інтернет розвивається набагато швидше, ніж розробляються ефективні механізми збору електронних доказів та документування такої протиправної діяльності. інтернет розмив всі межі, члени однієї злочинної групи часто перебувають у різних країнах і могли ніколи не бачитися в житті. Наприклад, є інтернет-ресурс, на якому українські користувачі купують наркотики. Людина, яка адмініструє цей ресурс, може знаходитися в будь-якій точці світу. Якщо відштовхуватися від пострадянського простору, зараз це зручно робити з Росії, а також з Білорусі, Молдови і т. д. Тобто людина, яка безпосередньо адмініструє інтернет-ресурс, інформує українського покупця, де взяти наркотик, часто знаходиться на території іншої країни і ніколи не стикається з наркотиками.
А інша частина цієї злочинної групи постійно стикається з наркотиками, але ніколи не контактує з їх покупцями. Вони організовують їх постачання в Україну (часто через міжнародні поштові відправлення або іншими безконтактними засобами), розфасовку на дози і безконтактний збут. Члени групи, які розкладають наркотики по місту у "схованки", практично ніколи не мають прямого контакту з організаторами поставок наркотиків. Всі інструкції отримують через інтернет, у тому числі і місце зберігання чергової партії наркотиків. У підсумку це - найбільш вразлива частина групи, так званий "витратний матеріал" для їх лідера. Тому практично завжди з ними вибудовують роботу таким чином, щоб у разі затримання вони не володіли інформацією, що представляє оперативний інтерес для поліції

Як взагалі працює вся схема збуту наркотиків через інтернет? Хто основний споживач в Україні? Основний споживач це молодь. Деякі ставляться до свого здоров'я легковажно. У пошуках нових відчуттів готові до експериментів зі своїм організмом. Вони легко можуть знайти в мережі спеціалізований сайт або форум зі збуту наркотиків. Завдяки безконтактному збуту їм не потрібно контактувати з криміналітетом, ризикувати при покупці. Досить просто дістати смартфон з кишені, сплатити замовлення через яку-небудь цифрову платіжну платформу, отримати точні координати місця, де він захований, і просто забрати "товар".
Всі ми стикаємося з написами на стінах будинків і парканів з рекламними графіті інтернет-ресурсів зі збуту наркотиків. Як ці написи з'являються? В основному їх наносять молоді люди, користувачі цих інтернет-ресурсів для отримання знижки на наркотики або за грошову винагороду.
Треба розуміти, що нові психоактивні речовини молоддю помилково сприймаються як безпечна альтернатива традиційним наркотикам. Тому що їх збувають під виглядом легальних наркотиків, які "менш" небезпечні, навіть ніж звичайні сигарети або алкоголь. Але насправді все навпаки.
Кілька років тому ми почали проводити зустрічі  і презентації для працівників управлінь освіти, охорони здоров'я, у справах сім'ї, молоді та спорту і т. д. Ми розповідали, що таке нові психоактивні речовини, як вони здійснюються через інтернет, пояснили, яким чином інфраструктура міста використовується наркозлочинцями в якості рекламної площадки і т. д.
Потім ми почали організовувати взаємодію з комунальними підприємствами. Наприклад, комунальники виявляли рекламні графіті інтернет-сайтів зі збуту наркотиків, фотографували їх, направляли нам і інформували балансоутримувачів будинків, щоб вони видаляли ці написи. Ми, одержуючи цю інформацію, систематизували, аналізували її, встановлювали географію збуту, види наркотиків та іншу інформацію, необхідну для початку документування злочинної діяльності.
Тобто для ефективної протидії наркозлочинності треба об'єднувати зусилля, щоб кожен в межах своєї компетенції вносив свій вклад.

Аптечна наркоманія у нас досі дуже поширена?Проблема вживання рецептурних ліків у немедичних цілях є. З нею стикаються у багатьох країнах. Існують лікарські засоби, якими зловживають і використовують не за призначенням. В тому числі комбіновані кодеїновмісні, псевдоефедриновмісні  препарати. Їх можуть використовувати як прекурсор для виготовлення особливо небезпечного наркотику "дезоморфін" або психотропної речовини "метамфетамін". Є медпрепарати, які вживають разом з алкоголем або наркотиками для посилення ефекту сп'яніння.  Ми на постійній основі проводимо роботу з протидії злочинам.

 Зона АТО і непідконтрольні території використовуються якось продавцями наркотиків? Там є якісь особливості? На тимчасово підконтрольних територіях діють злочинні наркоугруповання, але у нас немає інформації, яка підтверджує, що сьогоднішня ситуація на Донбасі зміцнила їх позиції, надавши якісь ексклюзивні можливості.
Якщо говорити про контрабандні канали, то так званий "Північний маршрут" поставок героїну (з Афганістану через Таджикистан, Киргизію, Казахстан, Росію в Україну і далі в країни ЄС) раніше дійсно пролягав у тому числі і через Донецьку область. Але також, наприклад, затримувалися наркоугруповання і відбувалися рекордні вилучення героїну, який надходив в нашу країну по "Північному маршруту" через Сумську область. Тобто у нас є і інші прикордонні області з РФ, які можуть використовуватися міжнародними наркоугрупованнями без додаткових ризиків, пов'язаних з бойовими діями.

Розкажіть про міжнародний трафік. Географічне положення України, розвинена інфраструктура, наявність морських торговельних портів, аеропортів і т. д. роблять нашу країну привабливою для міжнародних злочинних наркоугруповань, в першу чергу для здійснення транзитних поставок наркотиків в країни ЄС.
В останні роки ми фіксуємо, що щорічно тільки внаслідок затримань нашими і зарубіжними правоохоронними органами вилучається більш ніж дві тонни героїну, маршрути поставок якого пролягали через Україну. Часто затримання здійснюються на кавказькому відгалуженні "Балканського маршруту" в Азербайджані та Грузії, до того, як  заборонений товар підходить до наших кордонів.
Також можуть використовуватися морські торговельні порти для міжнародних постачань кокаїну, героїну, психотропних речовин, таких як каптагон, наприклад, і т. д. Але це все стосується поставок наркотиків в особливо великих розмірах. Якщо говорити про міжнародні канали постачання наркотиків, які здійснюються наркокур'єрами, то мова зазвичай йде про розміри від 1 до 5 кг. Кокаїн, наприклад, зазвичай поставляється авіатранспортом з країн Латинської Америки в потайних відділеннях багажу або у власному тілі так званими кур'єрами-ковтачами, героїн – з країн Азії, нові психоактивні речовини - з Китаю міжнародними поштовими відправленнями.

Де в Україні найбільші мережі? В промислово розвинених регіонах, де зосереджений капітал і є гроші – це сприятливий ґрунт для ведення наркобізнесу. В центральних і східних регіонах наркоситуація складніша, ніж у західних областях. Особливу увагу ми приділяємо Одеській, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій областям і, звичайно, Києву. Якщо говорити про Західну Україну, то це Закарпатська, Волинська, Львівська та Рівненська області.

Як у Києві найчастіше збувають наркотики? У клубах, по-старому, або через закладки? Все залежить від виду наркотиків та категорії споживачів. Молодь частіше купує через інтернет, це і нові психоактивні речовини, і стимулятори амфетамінового ряду, і канабіс. Етнічні групи, які продають метадон, теж воліють використовувати безконтактний спосіб продажу (через так звані "закладки"), але зв'язок із споживачами тримають не через інтернет, а через мобільний зв'язок. Кокаїн частіше продається серед "своїх" з рук у руки.

Новини

День визволення України від фашистських загарбників

Друга світова війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства ...

27-10-2024 20:00:44 далі >

День української писемності та мови

Мова – це історія народу. В ній відбито все його життя: Наший склад і звичаї, ...

27-10-2024 08:22:50 далі >

День міста Запоріжжя

14 жовтня Місто - фортеця. Місто-скеля. Вітаємо, Запоріжжя, з твоїм Днем. ...

14-10-2024 09:00:04 далі >

Відео

"Танцующая Ялуцзян"

"Танцующая Ялуцзян" ...

П. Чайковский "Анданте кантабиле"

П. Чайковский "Анданте кантабиле" ...

Телепередача"Джазові візерунки"

Телепередача"Джазові візерунки" ...

Copyright © 2013-2023,

shkolaiskysstv.zp.ua

Запорізька дитяча школа мистецтв №3

Школа мистецтв №3 у місті Запоріжжя - є культурним центром Хортицького району. Педагоги у процесі навчання дітей використовують сучасні методики. Учні беруть активну участь і перемагають у міських, обласних, всеукраїнських, міжнародних конкурсів!

Ми в соціальних мережах